Chris Sailer Kicking, Vegas XXXII Competition Champions

Vegas XXXII – May 12 -13, 2018

Camp Champions / Finals Round Results

NATIONAL CHAMPIONS

Kicking – Noah Rauschenberg (2019, OK)
Punting – Ryan Sanborn (2019, CA)

*Noah and Ryan will receive FREE Chris Sailer Kicking Camps for 1 Full Year!

Saturday Competition Champions

Field Goal Last Man Standing Champions
Group 1 (Classes of 2020 & 2021) – Luke Wieland (2020, CO)
Group 2 (Class of 2019) – Christopher Abbes (2019, CA)
Group 4 (Class of 2019, 2018, Junior College & Transfers) – Jaime Medina (JC, CA)

Punt Champions (Punters Only)
Consistency – Carson Olivas (JC, CA), Daniel Cristiani (2020, IN)
Last Man Standing – Jared Porter (JC, CA)
Head to Head – Jack Oswald (2019, CA)

Sunday Charting Results
Field Goal Champions:
Class of 2021: Daniel Bethel (TN), Connor Bryan (TX), Tyson Giles (GA), David Kemp (KS) & Ivan Shuran (OH)
Class of 2020: Evan Warred (MD)
Class of 2019: Gabriel Lozano (TX) & Josh Plaster (TX)
Class of 2018/JC/Transfer: Corey Lewis (CA)

Kickoff Champions:
Class of 2021: Josh Bryan (CA)
Class of 2020: Ronan Donnelly (CA)
Class of 2019: Patrick Nations (SC)
Class of 2018/JC/Transfer: Parker Grothaus (OH)

Punt Champions:
Class of 2021: Zane Smith (SC) & Jackson Ray (AZ)
Class of 2020: Race Mahlum (CA)
Class of 2019: Nolan Parris (NC)
Class of 2018/JC/Transfer: Jaime Medina (CA) & Corey Lewis (CA)


Sunday Finals Round Results
FINALS ROUND Field Goal Results – Head to Head (20 players advanced to the FINALS)

Round 1
Hunter Renner (IN) defeats Jacob Barnes (LA)
Brett Money (NM) defeats Jaxen Meskimen (AZ)
Noah Rauschenberg (OK) defeats Ronan Donnelly (CA)
Jaime Medina (CA) defeats Cole Schroeder (TX)

Round 2
Hunter Renner (IN) defeats Evan Warren (MD)
Ryan Sanborn (CA) defeats Dominic Hernandez (CA)
Brett Money (NM) defeats Jude Kelly (GA)
Noah Burnette (NC) defeats Gabriel Lozano (TX)
Noah Rauschenberg (OK) defeats Nick Hill (CA)
Nolan McCord (GA) defeats Preston Johnson (TX)
Jaime Medina (CA) defeats Corey Lewis (CA)
Josh Plaster (TX) defeats John Aldridge (TX)

Round 3
Ryan Sanborn (CA) defeats Hunter Renner (IN)
Noah Burnette (NC) defeats Brett Money (NM)
Noah Rauschenberg (OK) defeats Nolan McCord (GA)
Josh Plaster (TX) defeats Jaime Medina (CA)

Round 4
Ryan Sanborn (CA) defeats Noah Burnette (NC)
Noah Rauschenberg (OK) defeats Josh Plaster (TX)

Finals
Noah Rauschenberg (OK) defeats Ryan Sanborn (CA)

FINALS ROUND Punting Results – Head to Head (16 players advanced to the FINALS)

Playoff Qualifiers, (selected by Chris Sailer Kicking Staff based on the results of the entire weekend)

Class of 2020: Daniel Cristiani (IN), Holt Cloninger (NC), Fabien Guillen (CA), Race Mahlum (CA), Hunter Renner (IN).

Class of 2019: Charles Bein (CA), Jack Bosman (CA), Hunter Benton (SC), Ryan Fitzgerald (GA), Cade Fuller (CA), Noah Grant (OH), Ben Kiernan (NC), Austin McNamara (AZ), Jack Oswald (CA), Nolan Parris (NC), Ryan Sanborn (CA), Gavin Wale (NV), Joey Mitchell (OH), Alan Kervin (FL), Jacob Barnes (LA), Nathan Batten (TX), Cayden Camper (CO), Brandon Dickerson (SC), Will Ferrin (UT), Tom Foley (IL), Ben Freehill (IL), Jackson Garcia (AZ), Charlie Mendes (CA), Patrick Nations (SC), Michael O’Shaughnessy (OH), Matthew Rigney (TN), Aaron Rodriguez (CA), Justin Seay (OK), Colton Theaker (CA), Gabriel Whipple (MO).

Junior College / Transfers: Jaime Medina (CA), Carson Olivas (CA), Andrew Rodriguez (CA), Corey Lewis (CA), Prominence Akubuo-Onwuemeka (CA), Tanner Carcamo (CA), Julien Mayeur (CA), Jared Porter (CA), Ricardo Quintero (CA).

Head to Head competition narrowed the field down to 16

Round of 16:
Jamie Medina (CA) defeats Ryan Fitzgerald (GA)
Corey Lewis (CA) defeats Jack Oswald (CA)
Ryan Sanborn (CA) defeats Cade Fuller (CA)
Andrew Rodriguez CA) defeats Ben Kiernan (NC)
Austin McNamara (AZ) defeats Jared Porter (CA)
Charles Bein (CA) defeats Alan Kervin (FL)
Nolan Parris (NC) defeats Noah Grant (TN)
Jacob Barnes (LA) defeats Carson Olivas (CA)

Quarterfinals:
Jaime Medina (CA) defeats Corey Lewis (CA)
Ryan Sanborn (CA) defeats Andrew Rodriguez (CA)
Austin McNamara (AZ) defeats Charles Bein (CA)
Nolan Parris (NC) defeats Jacob Barnes (LA)

Semifinals:
Ryan Sanborn (CA) defeats Jaime Medina (CA)
Austin McNamara (AZ) defeats Nolan Parris (NC)

Finals:
Ryan Sanborn (CA) defeats Austin McNamara (AZ)

(645)

Speak Your Mind

*