TOP 12 Camp Wildcards Announced!

Congratulations to the following Kickers/Punters who have been selected to attend the TOP 12 CAMP as wildcards/replacements.

Wildcards (in alphabetical order)
Andrew Rodriguez (JC, CA)
Carson Garrett (2019, TX)
Cody Williams (2018, CA)
Jacob Meeks (2018, TX)
Mitchell Fineran (2018, GA)
Nick Mihalic (2018, IL)
Will Reichard (2019, AL)

Vegas 30 (May 13-14, 2017) – 20 Invitees (in alphabetical order)
Adam Krause  (2018, IL)
Alex Felkins (2019, OK)
Cade Pollard (2018, TX)
Caleb Griffin (2018, IL)
Cameron Dicker (2018, TX)
Campbell Geddes (2018, CA)
Cole Hanna (2018, GA)
Clayton Stewart (2018, TX)
Derek Ng (2018, NV)
Dylan Brady (2018, CA)
Dylan Williams (2018, CA)
Gabe Boring (2018, TN)
George Triplett (2018, WV)
John Mayers (2018, TX)
Michael Cooney (2018, IL)
Michael Lantz (2019, GA)
Porter Wilson (2019, OH)
Prominence Akubuo-Onwuemeka (JC, CA)
Scott Lees (2018, WA)
Thomas Burks (2018, TN)

Vegas XXIX (January 14-15, 2017) – 20 Invitees (in alphabetical order)
Ajay Culhane (2018, CA)
Anthony Mosharrafa (2018, AZ)
Brayden Narveson (2018, AZ)
BT Potter (2018, SC)*
Camden Lewis (2019, NC)
Camden Wise (2018, VA)
Charles Campbell (2018, TN)
Chris Dunn (2018, NC)
Chris Kessler (2018, TX)
Chris Van Eekeran (2019, IN)
Cole Talley (2018, TX)
Evan McPherson (2018, AL)
Isaac Power (2018, CO)
Jake Camarda (2018, GA)
Jonah Lipel (2018, CA)
Quentin Wallace (2018, IL)
Matthew Brust (2018, FL)
Matthew Jaeger (2018, MN)
Massimo Biscardi (2018, PA)
Nicolas Sciba (2018, SC)*
*will not be attending

The TOP 12 Camp will take place in Tampa, FL from July 17-19, 2017.

These specialists will compete to make the official 2017 TOP 12. The competition, both physically and mentally, will be like no other camp. The entire process will be captured in a web series (TOP 12 Camp Series). The web series will capture everything from the the behind the scenes moments, to the on field competitions, to the mentally challenging interviews, to the ups and downs of the the entire TOP 12 selection process. Get ready for the next greatest thing that will elevate exposure for specialists to a whole new level.

“Vegas” was created in 2003 as the very first national exposure event of its kind for kickers, punters and long snappers.  Just over 100 specialists attended the first camp.  Now well over 1000 specialists travel to Vegas each year.   The goal has always been to get the world’s best instruction, competition and exposure.  TOP 12 and Event Elite have been the 2 most credible exposure lists to be on in the world for specialists.  Take a look at the 12 most famous Kicker/Punter TOP 12 Members of all time. 

Dan Bailey (Cowboys)
Justin Tucker (Ravens)
Bryan Anger (Buccaneers)
Blair Walsh (Seahawks)
Jeff Locke (Colts)
Brad Nortman (Jaguars)
Nick Folk (Bucs)
Tress Way (Redskins)
Bradley Pinion (49ers)
Drew Kaser (Chargers)
Ryan Allen (Patriots)
Ryan Succop (Titans)
Dustin Hopkins (Redskins)
Cody Parkey (Browns)
Kai Forbath (Vikings)
Matt Darr (Dolphins)
Colton Schmidt (Bills)
Randy Bullock (Bengals)
Ka’imi Fairbairn (Texans)
Ross Martin (Jets)
Kenny Allen (Ravens)
Will Monday (Chiefs)

 

(296)

Chris Sailer Kicking, Vegas 30 Competition Champions

NATIONAL CHAMPIONS
Kicking – Derek Ng (2018, NV)
Punting – George Triplett (2018, WV)

*Derek & George will receive FREE Chris Sailer Kicking Camps for 1 Full Year!

Saturday Competition Champions

Field Goal Last Man Standing Champions

Group 1 (Classes of 2020 & 2019) – Jackson Garcia (2019, AZ)
Group 2 (Class of 2018) – Caleb Griffin (2018, IL)
Group 4 (Class of 2018/ 2017 / Junior College) – John Mayers (2018, TX)

Punt Champions (Punters Only)
Consistency – Cody Grace (2017, Australia)
Last Man Standing – Cody Grace (2017, Australia)
Head to Head – George Triplett (2018, WV)

Sunday Charting Results

Field Goal Champions:
Class of 2020: Conor Hunt (HI) & Evan Warren (MD)
Class of 2019: Tyler Shearer (TX)
Class of 2018: Cade Bader (CA) & Jonah Lipel (CA)
Class of 2017/JC: Prominence Akubuo-Onwuemeka (CA) & Andrew Rodriguez (CA)

Kickoff Champions:
Class of 2020: Sam Stephenson (CA)
Class of 2019: Carson Garrett (TX)
Class of 2018: Quentin Wallace (IL)
Class of 2017/JC: Prominence Akubuo-Onwuemeka (CA)

Punt Champions:
Class of 2020: Fabien Guillen (CA)
Class of 2019: Porter Wilson (OH)
Class of 2018: Chris Kessler (TX) & Chris Dunn (NC)
Class of 2017/Junior College: Cody Grace (Australia)

Sunday Finals Round Results

FINALS ROUND Field Goal Results – Head to Head (20 players advanced to the FINALS)

Round 1
Alejandro Lopez (NC) defeats Armaan Malhi (AZ)
Trevor Thompson (OH) defeats Milan Dezelich (IN)
Thomas Burks (TN) defeats Patrick Markwalter (GA)
Ethan Schroeder (CA) defeats Jake Veach (AZ)

Round 2
Jonah Lipel (CA) defeats Alejandro Lopez (NC)
Derek Ng (NV) defeats Hunter Malsch (NC)
Trevor Thompson (OH) defeats Wesley Wells (GA)
Tyler Shearer (TX) defeats Seth Harrison (NC)
Thomas Burks (TN) defeats Cade Bader (CA)
John Mayers (TX) defeats Matthew Brust (FL)
Clayton Stewart (TX) defeats Ethan Schroeder (CA)
Chris Dunn (NC) defeats Charles Campbell (TN)

Round 3
Derek Ng (NV) defeats Jonah Lipel (CA)
Tyler Shearer (TX) defeats Trevor Thompson (OH)
Thomas Burks (TN) defeats John Mayers (TX)
Clayton Stewart (TX) defeats Chris Dunn (NC)

Round 4
Derek Ng (NV) defeats Tyler Shearer (TX)
Clayton Stewart (TX) defeats Thomas Burks (TN)

Finals
Derek Ng (NV) defeats Clayton Stewart (TX)

FINALS ROUND Punting Results -Head to Head (12 players advanced to the FINALS)

Playoff Qualifiers, (selected by Chris Sailer Kicking Staff based on the results of the entire weekend)

Class of 2019: Charles Bein (CA), Evan Davis (NC), Ben Freehill (IL), Cade Fuller (CA), Carson Garrett (TX), Noah Grant (OH), Patrick Markwalter (GA), Jared Wheatley (NC), Porter Wilson (OH).

Class of 2018: Massimo Biscardi (PA), Gabe Boring (TN), Thomas Burks (TN), Josh Carlson (AZ), Landon Carter (TN), Drew Cassiday (OH), Ajay Culhane (CA), Cameron Dicker (TX), Chris Dunn (NC), Campbell Geddes (CA), Drew Gilbert (GA), Jake Haggard (CA), Peiyton Hilliard (WA), Lane Kast (CA), Chris Kessler (TX), Adam Krause (IL), Jace Krier (OR), Scott Lees (WA), Ryan Monkman (IL), Derek Ng (NV), Cash Peterman (AZ), Cade Pollard (TX), Juan Ramirez (AZ), Anthony Rusch (AZ), JP Rybus (CA), Nick Sciba (SC), George Triplett (WV), Jake Veach (AZ), Dylan Williams (CA), Camden Wise (VA), Chris Wood (CA), Taiten Winkel (KS), Lucas White (IN).

Class of 2017 / Junior College / Transfer: Cody Grace (Australia), Dean Smith (CA), Andrew Rodriguez (CA), Prominence Akubuo – Onwuemeka (CA), Tanner Carcama (CA), Kyle Babcock (CA).

Head to Head competition narrowed the field down to 12

Round of 12:
Cody Grace (Australia) defeats Adam Krause (IL) & Cash Peterman (AZ)
Patrick Markwalter (GA) defeats Chris Dunn (NC) & Massimo Biscardi (PA)
Gabe Boring (TN) defeats Andrew Rodriguez (CA) & Jake Haggard (CA)
George Triplett (WV) defeats Josh Carson (AZ) & Porter Wilson (OH)

Semifinals:
Patrick Markwalter (GA) defeats Cody Grace (Australia)
George Triplett (WV) defeats Gabe Boring (TN)

Finals:
George Triplett (WV)  defeats Patrick Markwalter (GA)

(581)

2017 TX Spring Camp Recap, Stewart Shines!

The 2017 Chris Sailer Kicking Spring Camp has officially hit the half way point with the most recent stop in Dallas, TX.  This was the largest camp to date bringing in 75+ Kickers/Punters from over 10 states.  The camp was lead by Kansas commit Liam Jones, 5-Star rated kicker Blake Mazza & top junior college punting/kicking prospect Hunter Everett.  There was also a great balance of 2018, 2019, 2020 & 2021 veterans and newcomers.   Take a look at the results.

Overall Camp Champion
Clayton Stewart (2018, TX) – Clayton is a remarkable talent.  He is big, tall, strong and athletic.  The combo player (K/P) continues to impress each time we see him, doing his best under pressure.  On this day he was the field goal champion by nailing over 90% of his field goals and showing range of up to 60 yards.  He also put kickoffs deep into the end zone and competed with the best during punt competitions.  Clayton has the tools to challenge for a TOP 12 spot this May in Las Vegas.  He is a D1 prospect.

Kickoff & Field Goal Champion
Liam Jones (2018, OK) – The Kansas commit, TOP 12 Member & long time Chris Sailer Kicking student was absolutely dominant.  He has proven time and time again that he is clearly one of the very best in the nation.  He is strong, smooth, consistent and dominates under pressure.  On this day he won a major field goal competition by hitting nearly every field goal attempt and showing range up to 62 yards.  He won the kickoff competition by hitting several balls through the uprights with 4.0+ hang time.  He is beyond ready to play at Kansas.

Punt Champion
Cade Kostroun (2017, TX) – Cade had an outstanding day punting the football.  He is consistent and punts for solid distance and hang time.  His footwork is college ready and his confidence continues to climb. He shows all the tools to take his game to the next level.  On this day he averaged over 40 yards, with 4.4 plus hang time.  He won several competitions against the other punters then stepped up and won again against the entire group.  He is ready for the next level.

The Best of the Class of 2017
Liam Jones, Blake Mazza, Hogan Keasler

Top 6 Class of 2018 Veterans
Hunter Everett, Chris Kessler, Cole Talley, Clayton Stewart, John Mayers, Jacob Meeks

Top 4 Class of 2018 Newcomers
Blair Zepeda, Ty French, Joshua Delgado, Matt O’Brien

Top 5 Class of 2019 Veterans
Alex Felkins, Carson Garrett, Kameron Lake, Tyler Shearer, Josh McCoy

Top 3 Class of 2019 Newcomers
Noah Grant, Caden Davis, John Aldridge

Other 2018 College Prospects
Emmanuel Adagbon, Juan Pablo Mena, Ryan Jones, Clark Schoonover, Dalton Rogers, Hayden Nelson, Jake Smith, Joanly Martinez, Jonathan Figueroa, Trevor Gentner, Grant Braught, Ian Martula, Karch Kaspar, Matt Schanfish

Other 2019 College Prospects
Austin Rychlik, Brody Patty, Josh Plaster, Cameron Baller, Jacob Barnes, Javier Castillo, Logan Shields, Tristan Heaton, Aleric Hernandez, Derek Eckenfels, Eathan Bernard, Jimmy Martin, Mason Johnson, Matt Stanton, Noah Sheets, Bijan Nichols

Class of 2020 Prospects
James Griffith, Tabor Allen, Aidan Schiefer, Brian Brogan, Conner Ford, Dalton Wolf, JC Smith, Hayden Riggins, Reed Kieny

Future Stars
Francisco Castillo, David Kemp, Connor Bryan, Alex Draguicevich, Brock Smalley

The Chris Sailer Kicking Spring Camp Tour continues with stops in Phoenix, AZ (April 9), New Jersey (April 9), Chicago, IL (April 23), Atlanta, GA (April 30), Los Angeles, CA (May 7), & Dallas, TX (May 7). The our ends with the largest exposure camp in the World…. Vegas 30 (May 13-14).  To be the best, train & compete with the best.  For more stats, rankings, future camp dates, etc. visit www.ChrisSailerKicking.com #TeamSailer

(487)

Chris Sailer Kicking, Vegas XXIX Competition Champions

Vegas XXIX – January 14-15, 2017

Camp Champions / Finals Round Results

NATIONAL CHAMPIONS

Kicking – Evan McPherson (2018, AL)

Punting – Jake Camarda (2018, GA)

*Evan & Jake will receive FREE Chris Sailer Kicking Camps for 1 Full Year!

Saturday Competition Champions

Field Goal Last Man Standing Champions

Group 1 (Classes of 2020 & 2019) – Camden Lewis (2019, NC)
Group 2 (Class of 2018) – Matthew Brust (2018, FL) & Massimo Biscardi (2018, PA)
Group 4 (Class of 2018) – Evan McPherson (2018, AL)
Group 5 (Class of 2017, Junior College & Transfers) – Lorran Fonseca (JC, CA)

Punt Champions (Punters Only)

Consistency – Gavin Scully (JC, CA)
Last Man Standing – Matt Bazarevitsch (2017, CA)
Head to Head – Jack Brooks (TR, Australia)

Sunday Charting Results

Field Goal Champions:

Class of 2020: Holt Cloninger (NC) & JJ Wadas (IL)

Class of 2019: Carson Garrett (TX) & Brandon Petruescu (CA)

Class of 2018: Cody Williams (CA) & Quentin Wallace (IL)

Class of 2017/JC: Santiago Arango (CA) & Matt Hellen (IL)

 

Kickoff Champions:

Class of 2020: Brock Travelstead (GA)

Class of 2019: Chris Van Eekeran (IN)

Class of 2018: Evan McPherson (AL)

Class of 2017/JC: Daniel Gutierrez (CA) & Lorran Fonseca (CA)

 

Punt Champions:

Class of 2020: Holt Cloninger (NC) & Ethan DeLisle (UT)

Class of 2019: Chris Van Eekeran (IN) & Gavin Wale (NV)

Class of 2018: BT Potter (SC)

Class of 2017/JC: Daniel Gutierrez (CA) & Taylor Goettie (GA)

 

Sunday Finals Round Results

 

FINALS ROUND Field Goal Results – Head to Head (20 players advanced to the FINALS)

Round 1

Dylan Williams (CA) defeats Anthony Mosharrafa (AZ)

Brandon Petruescu (CA) defeats Carson Garrett (TX)

Keegan Weekley (TN) defeats Ashton Garner (MS)

Matthew Brust (FL) defeats Daniel Gutierrez  (CA)

 

Round 2

Quentin Wallace (IL) defeats Dylan Williams (CA)

Zach Sterr (NJ) defeats Micah Mizo (HI)

Santiago Arango (CA) defeats Brandon Petruescu (CA)

Matthew Hellen (IL) defeats Jake Smith (TX)

Cody Williams (CA) defeats Keegan Weekley (TN)

Evan McPherson (AL) defeats Blake Mazza (TX)

Matthew Brust (FL) defeats Holden Remme (CA)

Isaac Power (CO) defeats Jake Rittman (KS)

 

Round 3

Zach Sterr (NJ) defeats defeats Quentin Wallace (IL)

Matthew Hellen (IL) defeats Santiago Arango (CA)

Evan McPherson (AL) defeats Keegan Weekley (TN)

Matthew Brust (FL) defeats Isaac Power (CO)

 

Round 4

Zach Sterr (NJ) defeats Matthew Hellen (IL)

Evan McPherson (AL) defeats Matthew Brust (FL)

 

Finals

Evan McPherson (AL) defeats Zach Sterr (NJ)

 

FINALS ROUND Punting Results -Head to Head (16 players advanced to the FINALS)

 

Playoff Qualifiers, (selected by Chris Sailer Kicking Staff based on the results of the entire weekend)

 

Class of 2019: Gavin Wale (NV).

 

Class of 2018: Massimo Biscardi (PA), Dylan Brady (CA), Jake Camarda (GA), Landon Carter (TN), Drew Cassidy (OH), Chris Dunn (NC), Jake Haggard (CA), Preston Pitt (UT), Evan McPherson (AL), Anthony Mosharrafa (AZ), Bryson Porzenski (NC), BT Potter (SC), Isaac Power (CO), JP Rybus (CA), Clayton Stewart (TX), Nicholas Sciba (SC), George Triplett (WV).

 

Class of 2017: Matt Bazarevitsch (CA), Kane Bowen (CA), Bryan Clements (CA), Jack Geiger (CA), Taylor Goettie (GA), Daniel Gutierrez (CA), Jake Lane (AL), Tommy Martin (VA), Brian Papazian (CA), Bryce Webb (KY), Trevor Bowens (CA).

 

Junior College / Transfer: DJ Arnson (AZ), Cooper Garcia (CA), Gavin Scully (CA), Sean Young (FL), Jack Brooks (Australia).

 

Head to Head competition narrowed the field down to 16

 

Round of 16:

Jake Camarda (GA) defeats Jake Lane (AL)

Jack Geiger (CA) defeats Trevor Bowens (CA)

Isaac Power (CO) defeats Sean Young (FL)

Evan McPherson (AL) defeats Taylor Goettie (GA)

Bryan Clements (CA) defeats Gavin Scully (CA)

Jack Brooks (Australia) defeats Kane Bowen (CA)

DJ Arnson (AZ) defeats Massimo Biscardi (PA)

Tommy Martin (VA) defeats Chris Dunn (NC)

 

Quarterfinals:

Jack Geiger (CA) defeats Jack Geiger (CA)

Isaac Power (CO) defeats Evan McPherson (AL)

Bryan Clements (CA) defeats Jack Brooks (Australia)

Tommy Martin (VA) defeats DJ Arnson (AZ)

 

Semifinals:

Jake Camarda (GA) defeats Isaac Power (CO)

Tommy Martin (VA) defeats DJ Arnson (AZ)

 

Finals:

Jake Camarda (GA) defeats Tommy Martin (VA)

(706)

Chris Sailer Kicking, Vegas XXIX Field Goal Results

Chris Sailer Kicking – Vegas XXIX 
January 14-15, 2017
Field Goal Results
     
Class of 2020/2021/2022
Place Name Score
T1 Cloninger, Holt 9
T1 Wadas, JJ 9
3 Fedor, Dillon 7
T4 D’Aquila, Ben 6
T4 Galluccio, Mitchell 6
6 Alvarez, George 5
T7 Awaida, Adam 4
T7 Buder-Nakasone, Treyden 4
T7 DeLisle, Ethan 4
T7 Maretzki, Quinn 4
T7 Money, Brett 4
T7 Olsen, Hayden 4
T7 Travelstead, Brock 4
T14 Correa, Christopher 2
T14 Farrell, Casey 2
T14 Stephenson, Sam 2
T17 Fetters, WIlliam 1
T17 Hausserman, Jacob 1
Class of 2019
Place Name Score
T1 Garrett, Carson 10
T1 Petruescu, Brandon 10
T3 Nation, Cale 9
T3 Schroeder, Cole 9
T3 Stricker, Jason 9
T3 Tom-Makue, Anthony 9
T3 Wale, Gavin 9
8 Molique, Mason 8
T9 Eisenkraft, David 7
T9 Turner, JT 7
T11 Horn, Timothy 6
T11 Lewis, Camden 6
T11 Martin, Jimmie 6
T11 Robertson, Trevor 6
T15 Baller, Cameron 5
T15 Law, Bryce 5
T15 McCoy, Josh 5
T15 Oswald, Jack 5
T15 Plaster, Josh 5
T15 Sanborn, Ryan 5
T15 Van Eekeren, Chris 5
T22 Jaridly, Ramzee 4
T22 Kempton, Asa 4
T22 Richardson, Taylor 4
T22 Schroeder, Ethan 4
T22 Vives, Basilio 4
T22 White, Jason 4
T28 Crosa, Griffin 3
T28 Cummins, Griffin 3
T28 Fowble, Luke 3
T28 Garelik, Joshua 3
T28 Hoban, Zach 3
T28 Vartanian, Christopher 3
T28 Ward, Thomas 3
T35 Abbes, Christopher 2
T35 Boschetti, Nico 2
T35 Dick, James 2
T35 Hier, Keaton 2
T35 Johnson, Cole 2
T35 Ross, Grant 2
T35 Yanni, Peter 2
T42 Hoiffman, Matthew 1
T42 Napuunoa, Garyn 1
44 Sharafatian, Cameron 0
Class of 2018
Place Name Score
T1 Wallace, Quentin 14
T1 Williams, Cody 14
3 Remme, Holden 12
4 Rittman, Jake 11
T5 Brust, Matthew 10
T5 Garner, Ashton 10
T5 McPherson, Evan 10
T5 Mosharrafa, Anthony 10
T5 Power, Isaac 10
T5 Smith, Jake 10
T5 Sterr, Zach 10
T5 Weekley, Keegan 10
T5 Williams, Dylan 10
T14 Calver, Jacob 9
T14 Camarda, Jake 9
T14 Campbell, Charles 9
T14 Cassidy, Drew 9
T14 Dunn, Chris 9
T14 Fineran, Mitchell 9
T14 Geddes, Campbell 9
T14 Gentner, Trevor 9
T14 Kiefer, Koby 9
T14 Likens, Jackson 9
T14 Morrell, Jack 9
T14 Rojas, Xavier 9
T14 Sciba, Nicholas 9
T14 Talley, Cole 9
T14 Wood, Chris 9
T29 Bader, Cade 8
T29 Biscardi, Massimo 8
T29 Brady, Dylan 8
T29 Lindquist, Jonathan 8
T29 Malsch, Hunter 8
T29 Mulreed, Aidan 8
T29 Sears, Aaron 8
T29 Sheidow, Campbell 8
T37 Cooney, Michael 7
T37 Culhane, Ajay 7
T37 Fellenzer, Eric 7
T37 Flintoft, Collin 7
T37 Haggard, Jake 7
T37 Hayes, Jake 7
T37 Karam, Victor 7
T37 Lipel, Jonah 7
T37 Rusch, Anthony 7
T37 Silverstein, Joshua 7
T37 Smelcer, Trey 7
T37 Stewart, Clayton 7
T49 Costello, Gavin 6
T49 Cutler, Nathen 6
T49 Fukuroda, Tyler 6
T49 Henderson, Sean 6
T49 Holous, Jacob 6
T49 Kooiker, Holden 6
T49 Krause, Adam 6
T49 Monkman, Ryan 6
T49 Price, Evan 6
T49 Rice, Javan 6
T49 Smith, Joshua 6
T49 Triplett, George 6
T49 Wolf, Jacob 6
T49 Faulkner, Bentley 6
T49 Clemente, Aidan 6
T64 Bobak, Michael 5
T64 Caves, Ryan 5
T64 Freibert, Christopher 5
T64 Heinrich, Matthew 5
T64 Jaeger, Matthew 5
T64 Kessler, Chris 5
T64 Meeks, Jacob 5
T64 Melton, Savana 5
T64 Porzenski, Bryson 5
T64 Potter, BT 5
T64 Rainey, Jacob 5
T64 Schoonover, Clark 5
T64 Taylor, McKay 5
T64 Veach, Jake 5
T64 Weires, Collin 5
T64 Wise, Camden 5
T80 Brody, Brandon 4
T80 Brooks, Jackson 4
T80 Byus, Drew 4
T80 Creed, Cody 4
T80 Dukes, Andrew 4
T80 Hardy, Alex 4
T80 Meader, Mark 4
T80 Moses, Hayden 4
T80 Narveson, Brayden 4
T80 Ruiz, Stephen 4
T80 Schorr, Dylan 4
T80 Trujillo, Jonathan 4
T92 Hanna, Cole 3
T92 Lerner, James 3
T92 March, Jared 3
T92 Pitt, Preston 3
T92 Shelbred, Perry 3
T92 Staurovski, Dalton 3
T98 Jones, Bryce 2
T98 Piwniczka, Zach 2
T98 Smith, Justin 2
T101 Brady, Con 1
T101 Goldy, Will 1
Class of 2017/JC
Place Name Score
T1 Arango, Santiago 11
T1 Hellen, Matthew 11
T3 Gutierrez, Daniel 10
T3 Mazza, Blake 10
T3 Mizo, Micah 10
T6 Fonseca, Lorran 9
T6 Leisle, Michael 9
T6 Norwood, Jefferson 9
T6 Todd, Gavin 9
T6 Vicente, Gabriel 9
T11 Maruyama, Kealii 8
T11 Padilla, Evan 8
T11 Schrag, Alex 8
T11 Sentkowski, Kyle 8
T11 White, Hunter 8
T16 Bowens, Trevor 7
T16 Carcamo, Tanner 7
T16 Eglin, Grady 7
T16 Grothaus, Parker 7
T16 McCartney, Grant 7
T16 Monaghan, Thomas 7
T16 Perez, Jose 7
T16 Zolferino, Torre 7
T24 Engel, Derrik 6
T24 Garcia, Cooper 6
T24 Kukahiko, Kalani 6
T24 Longhetto, Dario 6
T24 Testa, WIlliam 6
T24 Young, Sean 6
T30 Continente, Kyle 5
T30 Curtis, Joey 5
T30 Garcia, Daniel 5
T30 Goddin, Dallas 5
T30 Johnson, Chandler 5
T30 Usry, Alex 5
T36 Armstrong, Logan 4
T36 Aros, Aaron 4
T36 Cardillo, Jack 4
T36 Eggeman, Clay 4
T36 Hallman, Alec 4
T36 Hunt, Tyler 4
T36 Jensen, Storm 4
T36 Kharchenko, Mark 4
T36 Leonzo, Manuel 4
T36 Martin, Tommy 4
T36 Meyer, Tristan 4
T36 Miller, Trey 4
T48 Akubuo-Onweumeka, Prominence 3
T48 Barron-Rodriguez, Cesar 3
T48 Keasler, Hogan 3
T48 King, Liam 3
T48 Lane, Jake 3
T48 Weidlein, Matthew 3
54 Grant, Lane 2
T55 Andrew, Elton 1
T55 Mendez, Miguel 1
57 Ray, Hayden 0

(1454)

2016 Underclassmen Invitational Recap. The World’s Young K/P Stars Shine!

Underclassmen
The future kicking, punting & long snapping stars gathered in Bradenton, FL for the 2016 Chris Sailer Kicking Underclassmen Invitation July 21-22, 2016.  Well over 150 participants from over 30 states and other countries in the classes of 2021, 2020, 2019 & 2018 traveled  to Florida to be a part of this prestigious invitation only camp.  This has become one of our most popular camps of the year!  It is the ultimate chance for both athletes and their parents to bond, build friendships and learn about the world of kicking, punting and long snapping.  The future is looking bright with this group! Take a look at the results…

Day 1

Field Goal Champions

Class of 2019 & Younger
Carson Garrett (2019, TX) – Carson is an excellent young kicker.  He is a great athlete with elite leg strength.  He is already hitting a college level ball off the ground on field goals.  He is also very strong on kickoff and also showing punting ability.

Class of 2018
Ashton Garner – (2018, MS) – Ashton is a talented rising junior.  He has a big leg and competes very well under pressure.  He has all the tools to compete with the best in his class.  Ashton is an athlete with great upside.

Day 2

Field Goal Champions

Class of 2019 & Younger
Griffin Crosa (2019, OH) – Griffin is an outstanding young kicker.  He has a strong leg and kicks with great technique and consistency.  The long time Chris Sailer Kicking student is always a steady performer.  He is stepping up more and more with each camp.  The future is bright for Griffin.

Class of 2018
Wesley Wells (2018, GA) – Wesley is a gifted specialist.  Another great athlete with strong potential.  He shows he can hit an elite ball off the ground and also competes very well.  There is a lot of upside here. I expect Wesley to continue to develop into one of the best.

Kickoff Champion

Brayden Narveson (2018, TX) – Brayden is a big time talent.  He has an explosive leg and tremendous natural ability.  He hits a strong ball off the ground on field goals and competes with the best on kickoffs.  His best ball on the day was 64 yards with 4.07 hang time.  And he has only scratched the surface of what he is capable of.

Punt Champion

Class of 2019 & Younger
Carson Garrett (2019, TX) – Carson proved his all around ability by also stepping up and winning the punting competition for his division.  Carson is a outstanding future prospect.

Class of 2018
Evan McPherson (2018, AL) – Evan won not 1, but both major competitions on this day.  He is a top national combo player (K/P) prospect in this class.  His field goals are outstanding off the ground.  His kickoffs are elite.  And he is a tremendous punter.  Evan has all the tools.  Look for big things in the future from him.

Top 12 Class of 2019 National Prospects (in attendance)
Brian Barber (LA)
Bryce Law (OR)
Camden Lewis (NC)
Carson Garrett (TX)
Carson Sten (CA)
Griffin Crosa (OH)
James Turner (MI)
Josh McCoy (LA)
Josh Plaster (TX)
Kyle Romenick (SC)
Mason Molique (KY)
Patrick Markwalter (GA)
*alphabetical order by first name

Top 12 Class of 2018 National Prospects (in attendance)
Anthony Mosharrafa (AZ)
Brayden Narveson (AZ)
Cameron Dicker (TX)
Campbell Geddes (CA)
Chris Kessler (TX)
Derek Ng (NV)
Evan McPherson (AL)
Grant Gonya (OH)
Jonah Lipel (CA)
Massimo Biscardi (PA)
Matthew Brust (FL)
Nicholas Sciba (SC)
*alphabetical order by first name

Class of 2020 MVP’s: Brock Travelstead, James Griffith, Mitchell Galluccio
Class of 2021 MVP: Carter Davis
Class of 2022 MVP’s: Cael Lundin, Conner Wright

This camp is as much about building friendships/bonds as it is about learning, competing and gaining exposure.  These memories last a lifetime.  Want to be a part of it?  See in Las Vegas January 13-15, 2017 at Vegas XXIX.  To be the best, train with the best! #TeamSailer

D. Ng, A. Moshraffa, C. Dicker, M. Biscardi, J. Lipel, E. McPherson & C. Kessler

D. Ng, A. Moshraffa, C. Dicker, M. Biscardi, J. Lipel, E. McPherson & C. Kessler

(806)

2016 TX Summer Camp Recap, Josh Grant Dominates!

The 2016 Chris Sailer Kicking Summer Tour has officially begun.  7 states, 9 camps, 14 camp days, 18 travel days, 800 + specialists, 6 U.S. Army All-Americans and countless flights up and coming.  It is a great time of year.  The first stop was Dallas, TX.  Over 100 athletes from multiple states were in attendance to train and compete.  Take a look at the results.

Overall Camp Champion
Josh Grant (2017) – The “TOP 12” Member and long time Chris Sailer Kicking student absolutely dominated from start to finish.  He won the field goal competition by nailing a 65 yarder.  He also won the kickoff competition by hitting an 80 yard kickoff.  Josh is physically and mentally ready for D1 football.  OFFER NOW!!!

Field Goal Champion
Kevin Madigan (2017) – Kevin had a phenomenal day.  He made over 90% of his kicks and showed range well beyond 50 yards.  He charted out the best on the day and then won a head to head finals match to become champion. Kevin is a great player that is going to make a fine addition to a college football program.

Punt Champion
Drew MacKay (2017) – Drew is a very talented all around Kicker / Punter.  He showed he could hit a nice ball off the ground. His kickoffs were amongst the elite at this camp.  And he came out on top of the punt competition.  Drew is a well rounded athlete that will be able to contribute in many ways at the next level.

2016 and College Standouts: Marc Orozco, Landon Weeks, John Delagarza  & EJ Jones

Next Best 2017
Blake Mazza – The “Event Elite” Member was stellar once again.  He is smooth and consistent on field goals.  He has excellent range.  His kickoffs are near the top of his class and D1 ready.  Hit several balls over 75 yards on this day.  Blake is a D1 Kicker without a doubt.

Other Class of 2017 Standouts: Alex Quevedo, Brayden Betz, Forrest Diaz, Foster Hilborn, Aaron Broussard, Hogan Keasler, Sam Smethers, Alex Schrag, & Bryce Bailey

Class of 2018 MVP’s
John Mayers – John is an excellent kicker.  He is strong and very smooth.  Field goals and kickoffs are both near the top of his class.  Expect big things from John the next 2 years.

Brayden Narveson – Brayden was the breakout player of the camp.  He is a talented athlete with a big time leg.  He showed off his ability by hitting a 58 yard field goal off the ground.  There is great potential here.  Look for Brayden to compete with the best of the best.

Other Class of 2018 Standouts: Harris Pashas, Christopher Freibert, Connor Sweeney, Dalton Staurovsky, Jacob Meeks, Joanly Martinez, Jonathan Figueroa, Jose Aguilar & Ryan Scott

Class of 2019 MVP
Carson Garrett  – Carson is a great young talent.  He won the head to head field goal competition for those in the Class of 2019 and younger.  He connected multiple times from 50 plus yards off the ground.  He is also very strong on kickoffs.  Big things ahead for Carson!

Other Class of 2019 Future Stars: Neal Koskay, Josh Plaster, Brody Patty, Tyler Shearer, Austin Rychlik, Colton Walter, Jacob Barnes, Landry Poppen, Michael Nichols & Trevor Robertson

Youth Future Stars: Taybor Allen, Roberto Diaz Jr. & Joshua Cotton

For more information including full player rankings and future camps, visit www.ChrisSailerKicking.com The full 2016 Chris Sailer Kicking Fall Camp Schedule is now available.

Chris Sailer Kicking will next visit Chicago, IL (7/9), Charlotte, NC (7/11), Atlanta, GA (7/12) and Los Angeles, CA (7/31).

Other huge camps coming up….
FBU Top Gun (July 14-15 in Rock Hill, SC) This is where we will select the U.S. Army All-Americans, 9th Grade All-Americans, 8th Grade All-Americans & 7th Grade All Americans.

4 Year College Camp (July 16-17 in Bradenton, FL at the IMG Academy)

“TOP 12” & “Event Elite” Camp (July 17-19 in Bradenton, FL at the IMG Academy) *Invite Only

Underclassmen Invitational Camp (July 20-21 in Bradenton, FL at the IMG Academy) *Invite Only

Be a part of Chris Sailer Kicking, text Chris Sailer at 818-209-8921

Vegas XXIX

(405)