Chris Sailer Kicking, Vegas XXXI Competition Champions

Vegas XXIX – January 13-14, 2018

Camp Champions / Finals Round Results

NATIONAL CHAMPIONS

Kicking – Tim Horn (2019, HI)

Punting – George Georgopolous (2018, SC)

*Tim & George will receive FREE Chris Sailer Kicking Camps for 1 Full Year!

Saturday Competition Champions

Field Goal Last Man Standing Champions

Group 1 (Classes of 2020 & 2021) – Josh Bryan (2021, CA)
Group 2 (Class of 2019) – Harry Hill (2019, HI)
Group 4 (Class of 2019) – Camden Lewis (2019, NC)
Group 5 (Class of 2018, Junior College & Transfers) – Andrew Rodriguez (JC, CA)

Punt Champions (Punters Only)

Consistency – Jay Bramblett (2019, AL)
Last Man Standing – Justin Lomakin (2018, CA)
Head to Head – Porter Wilson (2019, OH)

Sunday Charting Results

Field Goal Champions:

Class of 2021: Carson Barefoot (MS), Andy Borregales (FL), David Kemp (KS) & Thomas Southey (CA)

Class of 2020: JJ Wadas (IN) & James Williams (GA)

Class of 2019: Tim Horn (HI)

Class of 2018/JC/Transfer: Jaime Medina (CA) & Kyle Sentkowski (WA)

Kickoff Champions:

Class of 2021: Josh Bryan (CA) & Bert Auburn (TX)

Class of 2020: Jacob Moraschinelli (OH)

Class of 2019: Camden Lewis (NC)

Class of 2018/JC/Transfer: Alex Stadthaus (TX)

Punt Champions:

Class of 2021: Josh Bryan (CA)

Class of 2020: James Williams (GA) & Daniel Cristiani (IN)

Class of 2019: Ben Kiernan (NC)

Class of 2018/JC/Transfer: Carson Olivas (CA)


Sunday Finals Round Results


FINALS ROUND Field Goal Results – Head to Head (20 players advanced to the FINALS)

Round 1

Hoyoung Sohn (OR) defeats Brandon Dickerson (SC)

Dean Janikowski (CA) defeats Joey Mitchell (OH)

Jackson Garcia (AZ) defeats Jack Bosman (CA)

Chris Wood (CA) defeats Camden Lewis (NC)

 

Round 2

Tim Horn (HI) defeats Hoyoung Sohn (OR)

Nolan McCord (GA) defeats Andre Mazur (OH)

Dean Janikowski (CA) defeats JJ Wadas (IN)

Will Reichard (AL) defeats James Williams (GA)

Jackson Garcia (AZ) defeats Jaime Medina (CA)

Carson Garrett (TX) defeats Nicolas Lopez (CA)

Kyle Sentkowski (WA) defeats Chris Wood (CA)

Devin Parker (IL) defeats Clay D’Amico (CA)

 

Round 3

Tim Horn (HI) defeats Nolan McCord (GA)

Will Reichard (AL) defeats Dean Janikowski (CA)

Jackson Garcia (AZ) defeats Carson Garrett (TX)

Kyle Sentkowski (WA) defeats Devin Parker (IL)

 

Round 4

Tim Horn (HI) defeats Will Reichard (AL)

Kyle Sentkowski (WA) defeats Jackson Garcia (AZ)

 

Finals

Time Horn (HI) defeats Kyle Sentkowski (WA)

 

FINALS ROUND Punting Results – Head to Head (16 players advanced to the FINALS)

 Playoff Qualifiers, (selected by Chris Sailer Kicking Staff based on the results of the entire weekend)

Class of 2020: Daniel Cristiani (IN), James Williams (GA), Jacob Moraschinelli (OH).

Class of 2019: Charles Bein (CA), Jack Bosman (CA), Jack Brady (FL), Jay Bramblett (AL), Hunter Benton (SC), Evan Davis (NC), Benjamin Donald (Australia), Ryan Fitzgerald (GA), Landon Fogleman (NC), Cade Fuller (CA), Noah Grant (OH), Michael Hayes (SC), Matthew Hoffman (CA), Ben Kiernan (NC), Jack Martin (AL), Austin McNamara (AZ), Bijan Nichols (TX), Kyle Ostendorp (AZ), Jack Oswald (CA), Nolan Parris (NC), Brandon Petruescu (CA), Will Reichard (AL), Ryan Sanborn (CA), Connor Sullivan (CA), Gavin Wale (NV), Brandon Walters (OH), Jared Wheatley (NC), Porter Wilson (OH), Joey Mitchell (OH).

Class of 2018: Dillon Bradeson (FL), Robert Faulkner (GA), George Georgopolous (SC), Carson King (CA), Justin Lomakin (CA), Stockton Lund (UT), Nathan McRoberts (MN), Clayton Stewart (TX), Andrew Vujnovich (WI), Taiten Winkel (KS), Blair Zapeda (TX).

Junior College / Transfer: Clay D’Amico (CA), Jaime Medina (CA), Carson Olivas (CA), Mitchell Souza (CA), Andrew Rodriguez (CA).

Head to Head competition narrowed the field down to 16

Round of 16:

Jay Bramblett (AL) defeats Nolan Parris (NC)

George Georgopolous (SC) defeats Ryan Sanborn (CA)

Jared Wheatley (NC) defeats Mitchell Souza (CA)

Carson Olivas (CA) defeats Taiten Winkel (KS)

Blair Zepeda (TX) defeats Will Reichard (AL)

Clayton Stewart (TX) defeats Porter Wilson (OH)

Jaime Medina (CA) defeats Evan Davis (NC)

Ben Kiernan (NC) defeats Austin McNamara (AZ)

 Quarterfinals:

George Georgopolous (SC) defeats Jay Bramblett (AL)

Mitchell Souza (CA) defeats Carson Olivas (CA)

Clayton Stewart (TX) defeats Blair Zapeda (TX)

Ben Kiernan (NC) defeats Jaime Medina (CA)

Semifinals:

George Georgopolous (SC) defeats Mitchell Souza (CA)

Ben Kiernan (NC) defeats Clayton Stewart (TX)

Finals:

George Georgopolous (SC) defeats Ben Kiernan (NC)

(556)

Vegas XXVII Finals Round Results & Competition Champions

Vegas XXVII – January 16-17, 2016

Camp Champions / Finals Round Results

NATIONAL CHAMPIONS
Kicking – Adam Stack (2017, HI)
Punting – Jonn Young (2016, NC)
*Adam & Jonn will receive FREE Chris Sailer Kicking Camps for 1 Full Year!

Saturday Competition Champions

Field Goal Last Man Standing Champions
Group 1 (Classes of 2019 & 2018) – Christopher Dunn (2018, NC))
Group 2 (Class of 2017) – Brent Cimaglia (2017, TN)
Group 4 (Class of 2017) – Danny Perez (2017, IL)
Group 5 (Class of 2016, Junior College & Transfers) – Jared Smolar (2016, IN)

Punt Champions (Punters Only)
Consistency – Tucker Day (2017, TN)
Last Man Standing – Kyle Thompson (2016, CA)
Head to Head – Tucker Day (2017, TN)

FINALS ROUND Field Goal Results – Head to Head (20 players advanced to the FINALS)
Round 1
Trenton Fudge (CA) defeats Jake Oldroyd (TX)
Zack Saros (CA) defeats Mitch Souza (CA)
Kekoa Sasaoka (HI) defeats Kyle Continente (CA)
Ethan Torres (VA) defeats Michael Salerno (CA)

Round 2
Collin Riccitelli (CA) defeats Trenton Fudge (CA)
Bailey Schroeder (CA) defeats Jared Porter (CA)
Alex Woznick (SC) defeats Zack Saros (CA)
Diego Marquez (CA) defeats Jackson McLarty (GA)
Adam Stack (HI) defeats Kekoa Sasaoka (HI)
Christopher Dunn (NC) defeats Keith Duncan (NC)
Ethan Torres (VA) defeats Diego Cacho-Souza (CA)
Seth Kujawski (NC) defeats Jake Roark (MO)

Round 3
Bailey Schroeder (CA) defeats Collin Riccitelli (CA)
Alex Woznick (SC) defeats Diego Marquez (CA)
Adam Stack (HI) defeats Christopher Dunn (NC)
Seth Kujawksi (NC) defeats Ethan Torres (VA)

Round 4
Bailey Schroeder (CA) defeats Alex Woznick (SC)
Adam Stack (HI) defeats Seth Kujawski (NC)

Finals
Adam Stack (HI) defeats Bailey Schroeder (CA)

FINALS ROUND Punting Results -Head to Head (16 players advanced to the FINALS)
Playoff Qualifiers, (selected by Chris Sailer Kicking Staff based on the results of the entire weekend)

Class of 2018: Jake Camarda (GA).

Class of 2017: Carter Andrade (NV), Brooks Buce (GA), Joseph Bulovas (LA), Liam Bunnell (TX), Brent Cimaglia (TN), Tucker Day (TN), Jack Geiger (CA), Bernard Gomez (NC), Michael Leisle (FL), Bill Rubright (GA), Tristan Perry (TX), Drew Schmidt (CA), Nathan Snyder (OH), Adam Stack (HI), Daniel Whelan (CA), Bryce Webb (KY), Tommy Martin (NC), Kealii Muruyama (NV), Brandon Ruiz (AZ), Jake Lane (GA).

Class of 2016: Magill Bauerle (GA), Matt Blair (CA), Oscar Draguicevich (FL), Jerry Fitschen (CA), Seth Kujawski (NC), Jaime Medina (CA), Edwin Noyes (FL), Jared Porter (CA), Bailey Raborn (LA), Charlie Scott (CO), Eric Silvester (NY), Jared Smolar (IN), Kyle Thompson (CA), Jake Verity (GA), Jonn Young (NC), Alex Woznick (SC), Erik Baughman (TX), Jake Oldroyd (TX), Andre Slyter (WA).

Junior College / Transfer: Aidan Daily (CA), Jacob DeMaio (CA), Dayton Diorio (CA), Dominic Frescura (CA), Brandon Gracia (CA), Tavis Guerra (CA), James Husebo (CA), Wes Nail (OK), Michael O’Toole (CA), Gavin Scully (CA), Cody Wuthrich (CA), Cristian Antezana (CA).

Head to Head competition narrowed the field down to 12 (based on competition)

Round of 16:
Kyle Thompson (CA) – bye
Jonn Young (NC) defeated Jared Porter (CA)
Jaime Medina (CA) – bye
Dominic Frescura (CA) defeated Bill Rubright (GA)
Tucker Day (TN) – bye
Bailey Raborn (LA) defeated Aidan Daily (CA)
Seth Kujawski (NC) – bye
Adam Stack (HI) defeated Charlie Scott (CO)

Quarterfinals:
Jonn Young (NC) defeated Kyle Thompson (CA)
Jaime Medina (CA) defeated Dominic Frescura (CA)
Tucker Day (TN) defeated Bailey Raborn (LA)
Adam Stack (HI) defeated Seth Kujawski (NC)

Semifinals:
Jonn Young (NC) defeated Jaime Medina (CA)
Adam Stack (HI) defeated Tucker Day (TN)

Finals:
Jonn Young (NC) defeated Adam Stack (HI)

2016 Vegas Add

(761)